Czyszczenie Sukni Ślubnej

Czyszczenie Sukni Ślubnej

Jak prawidłowo zadbać o suknię ślubną?

Suknię powinno oddać się do pralni tak szybko jak to możliwe zaraz po ceremonii. Zapobiegnie to utrwaleniu niektórych plam poprzez ich utlenienie, a tym samym zapewni łatwiejsze i skuteczniejsze ich usunięcie.

Suknia powinna być zawsze wyczyszczona przed schowaniem jej do szafy. Pomimo, że może wyglądać na czystą, zabrudzenia takie jak pot czy napoje mogły częściowo wyparować, jednak niewidoczne pozostałości mogą z czasem przebarwiać się i uszkodzić strukturę materiału.

Należy unikać wydrapywania lub zacierania plam. Jeżeli zalejemy suknie, płyn należy delikatnie odsączyć używając np. papierowego ręcznika. Pozostałości najlepiej pozostawić do usunięcia w pralni.

Przy odbiorze sukni z pralni poproś o wspólne, dokładne jej obejrzenie. Jeżeli nawet rezultaty czyszczenia nie są perfekcyjne należy wyjaśnić ten fakt. Pozwoli to w przyszłości lepiej zadbać o Twoją suknię. Żadna pralnia nie jest w stanie być skuteczną za każdym razem jeżeli chodzi o czyszczenie tego typu garderoby. Jeżeli słyszycie takie obietnice przez telefon to pracują tam raczej magicy a nie fachowcy. Jednakże ciągły postęp w rozwijaniu nowoczesnych technologii, maszyn i środków pralniczych pomaga osiągać pralniom coraz lepsze rezultaty.

Znajdź potencjalną pralnię przed ślubem. Jeżeli wydarzy się jakakolwiek „katastrofa” będzie można szybko i skutecznie działać. Czasami uda się uzyskać doraźną pomoc jak postępować z daną plamą przez telefon.

Wszelkie metki są niesłychanie ważną informacją dla każdej profesjonalnej pralni. Jeżeli muszą być odcięte proszę ich nie wyrzucać. Należy je zachować i pokazać w pralni przy okazji oddawania sukni do czyszczenia.

Wszelkie dodatki, ozdoby, koraliki i cekiny mogą powodować duże trudności przy czyszczeniu sukien ślubnych. Niektóre aplikacje z tworzyw sztucznych mogą po prostu rozpuścić się w rozpuszczalniku podczas procesu czyszczenia chemicznego. Obsługa pralni nie może zapominać o przeprowadzeniu testu i w przypadku gdy istnieje realne zagrożenie, że dodatki mogą ulec zniszczeniu musi je odczepić lub odciąć od sukni, oczywiście jeżeli jest to proces odwracalny. Niektóre aplikacje są dziś przyczepiane do sukni za pomocą specjalnego kleju – on też rozpuści się w rozpuszczalniku. Zawsze warto porozmawiać z osobą, która szyje nam suknie lub z obsługą salonu jeżeli ją kupujemy gotową, o ewentualnych problemach, które mogą wystąpić przy czyszczeniu zamawianej przez nas sukni.

Przechowywanie sukni ślubnej.

Nie należy przechowywać sukni w folii ochronnej, w której odebrano ją z pralni. Kontakt z nią może powodować przebarwienia.

Należy usunąć wszelkie agrafki, metalowe spinki i szpilki – mogą one z czasem ulec utlenieniu i pozostawić zabrudzenia z rdzy na materiale.

Jeżeli suknia jest przechowywania w pudle, musi być ono wykonane z papieru lub tektury, przy produkcji których nie używano kwaśnych odczynników. Pozwoli to uniknąć żółtych przebarwień materiału.

Należy sprawdzać co jakiś czas stan sukni. Czasami podczas jej chowania mogą powstać zagięcia, które spowodują jej trwałe zniszczenie.Nie należy używać do przechowywania sukni plastikowych pudeł. Są one doskonałe do krótkotrwałego użytku, ale nie nadają się do trzymania w nich ubrań przez kilka miesięcy lub nawet lat. Jeżeli do środka takiego pudła dostanie się wilgoć może ona spowodować rozwój pleśni.

Bardzo istotną rzeczą jest możliwość dostępu świeżego powietrza do materiału. Zmniejszy to zagrożenie wystąpienia pleśni lub przebarwień.

Starajcie się nie przechowywać sukni zarówno na strychu jak i w piwnicy. Mogą występować tam znaczne zmiany temperatury w zależności od pory roku. Najlepszym miejscem jest garderoba, obszerna szafa lub schowek pod łóżkiem.

Jeżeli suknia nie jest przechowywana w pudle należy upewnić się, że nie ma do niej dostępu światło słoneczne, które może powodować przebarwienia materiału.